Cena prywatności

Post aktualizowany 22.01.2014

Kilka dni temu Google ogłosiło wprowadzenie SSL (defaultowo) dla wszystkich zalogowanych użytkowników wyszukiwarki. Chwali się tym, że dzięki temu zabiegowi zwiększy się poczucie bezpieczeństwa i ochrona danych użytkowników. Przy okazji firma ogłosiła, że od tego momentu frazy, które wpisali użytkownicy trafiając na naszą stronę, nie będą pokazywać się w statystykach strony. Widoczne będzie tylko źródło ruchu.  Chyba że użytkownik kliknie w reklamę płatną, wtedy otrzymamy pełną informację.

Podwójne standardy? Hipokryzja? Wprowadzanie w błąd?

Czy może wszystko na raz?

Zestawienie obok siebie szczytnego celu ochrony danych użytkowników przez zastosowanie SSL wraz z ukryciem zapytań będących źródłem odwiedzin dla większości ludzi (dla mnie na początku też) wydawało się logiczne. Skoro wprowadzają SSL, tzn. że nie mogą przekazać referra, prawda? Nie.

Po prostu nie chcą tego robić. Fakt, że frazy z Adwords będą widoczne, powinien zastanowić nawet osoby kompletnie nie znające się na sprawach technicznych. Bo skoro jest to możliwe tutaj, to dlaczego blokować to samo dla fraz organicznych? Wie to chyba tylko samo Google. Chociaż w zasadzie to powinno być jasne i dla nas:  Google dba o naszą prywatność.. no chyba, że ktoś płaci im za dane i obliczanie ROI, wtedy już nie.

Opinie

Oburzenie w blogosferze (nie tylko stricte seo) na świecie, nijak ma się do opinii na naszym rodzimym podwórku gdzie, oprócz neutralnych i (w miarę) racjonalnych wpisów,  jak zwykle możemy poczytać ciekawe opinie: że Google robi to specjalnie, żeby sprzedać płatną wersję Analytics (w aż taką hipokryzję chyba nawet ja nie uwierzę), lub że warto będzie poszukać alternatywy dla Google Analytics.. (jakby to miało znaczenie.. przypominam, zmiana dotknie nie tylko GA, ale wszystkie systemy statystyk).

Jednak moim faworytem jest Pan, który napisał:

Dla modelu pozycjonowania za efekt nic się nie zmieni. Tam się w statystyki właściwie nie zagląda.

Pogratulować tylko 🙂

 To co teraz?

Jakby ktoś nie zrozumiał o co mi tak w ogóle chodzi, to postaram się to napisać w punktach, w miarę łatwo i przystępnie:

 • Na naszych oczach Google kopie w tyłek całą branżę SEO, mówiąc nam, że w statystykach nie będzie widoczna fraza, za pomocą której użytkownik wszedł na stronę
 • Robi to nie dlatego, że musi, tylko dlatego, że ma taki kaprys (a poza tym, jak to testowali, to nikt nie zauważył)
 • Przez to nie będziemy wiedzieć, które frazy przyniosły nam największy ruch /zrobiły sprzedaż, nie będziemy wiedzieć w jakie frazy inwestować, a które sobie odpuścić
 • Może zrobić to w przyszłości też dla całego searcha zmieniając całkowicie branżę SEO (przypominam nie chodzi o SSL, tylko o czyszczenie refa)

Jeśli teraz nic z tym nie zrobimy, to za rok Google zrobi to samo z całym searchem, bo skoro „nikt nie oburzał się wtedy, to i teraz jakoś nam się to uda”. Skoro Rand Fishkin apeluje na seomozie o to, żeby pokazać Google, że nam się to nie podoba, to ja naprawdę przyłączam się do tego apelu.

(not provided)

To oznaczenie fraz, na które weszli użytkownicy zalogowani do Google z włączonym SSL. Wykres zaprezentowany poniżej przedstawia procent wejść oznaczonych jako (not provided) w czasie.  Będzie aktualizowany. Zachęcam wszystkich do robienia swoich analiz, może za jakiś czas będzie okazja się tym podzielić i porównać. Jak najprościej można ustawić sobie alert w GA jest opisane tutaj.

Ruch oznaczony jako (not provided) w %

 

Aktualizacja 22.01.2014

W tym momencie ruch (not provided) na większości stron wynosi już 90-99%. Google postanowiło jednak zareagować i poprzez Google Webmaster Tools udostępniło (od stycznia 2014) możliwość podejrzenia fraz oraz ilości wyświetleń i wejść na nie. Po połączeniu konta Google Analytics z GWT dane te możemy oglądać też w Google Analytics.

 

Paweł Zinkiewicz
Latest posts by Paweł Zinkiewicz (see all)

16 odpowiedzi do “Cena prywatności”

 1. Wkurza, wkurza, ale chyba jedynym sposobem na pokazanie tego G będzie rezygnacja z AdSense na rzecz innej sieci kontekstowej. Ich zaboli. Ale czy nas nie bardziej?

 2. Google nie jest – instytucją charytatywną. Mogą się na taką kreować (dobro użytkownika) ale taką nie są. Jedyny cel, który im przyświeca to komercja. Wszystko co robią jest związane z komercją nawet jeśli starają się nam wmówić cokolwiek innego.

 3. Ja uważam, że to straszna kicha. Nie będzie wiadomo, która fraza jest efektywna, która nie. Google pozbawia użytkowników dość ważnego elementu w Google Analitycs.
  Może i chodzi o kasę 100$ od kilkudziesiu tysięcy użytkowników, którzy się na to zdecydują hmmm 🙂

 4. To prawdopodobnie kolejny krok w większym planie biznesowym Google. Procent fraz „not provided” nie będzie zbyt duży, ale nie ukrywajmy, że Google dąży do tego aby każdy miał konto i był zalogowany, a to wpłynie na wzrost „not provided”…

 5. Dla mnie to szok. Skoro nie mogę sprawdzić źródła wejścia (frazy) bo przecież chcemy tych wejść zawsze mieć więcej to jak tu prowadzić marketing seo. Sprawdzając dziś moje statystyki GA widzę że (not provided) znajduje się aż na 4 miejscu, gdzie generuje 7500 wejść. Skąd ja mam wiedzieć co jest szukane. ?!?

  1. Można to trochę obejść – tworząc segment niestandardowy tylko dla frazy (not provided). Potem wybieramy ruch tylko z  tego segmentu i „Najlepsza treść” – czyli widzimy na jakie podstrony jest ruch kierowany. Wtedy można oszacować z grubsza na jakie frazy ludzie wchodzą.

 6. A ja mam pytanie tak trochę z innej beczki. Interesuje mnie w jaki sposób umieściłeś tą ostatnio grafikę na szarym tle z podpisem oraz jak umieściłeś z boku tego likeboxa (z fb, twitterem i g+) bo nie jest to chyba żadna wtyczka?

 7. Koniec końców Google wymyślił sobie, że zarobi na (głównie) agencjach seo, sklepy będą zlecały analizę statystyk (która już jest wystarczająco droga) u firm które dostęp wykupiły – na sam koniec mamy sytuację w której ceny pójdą w górę, branża straci (bo klient chce tanio, a w dodatku nie będzie można tego kontrolować) – czysta paranoja, no ale nie ma to jak dobrze przemyślana strategia zarabiająca na nie pożądanym efekcie ubocznym istnienia algorytmu – Agencji SEO. Skoro otwarcie przyznają, że dla AdW będzie dostępna pełna informacje to duże sklepy i inscytucje czy zwykłe strony które troche zarabiają będą kupowały więcej reklam… więc Google zarobi niejako podwójnie :/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.